Η ΓΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΜΑΓΚΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ

Έτοιμες για την κούπα

στην

Μία ανάσα από την πρώτη κούπα της σεζόν, βρίσκεται η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον Πρωτέα, με τις “ερυθρόλευκες” να διαλύουν την ομάδα της Βούλας με 85-56 και να παίρνουν το εισιτήριο για τον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα διεξαχθεί την Κυριακή, απέναντι στον νικητή του έτερου ημιτελικού ανάμεσα στον Πανιώνιο και την Νίκη Λευκάδας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ωστόσο μικρό προβάδισμα, το οποίο στο τέλος της περιόδου έφτασε στο +7 (10-17) με τέσσερις διαδοχικούς πόντους της Δημητράκου. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ανέβασε “στροφές” και ανεβάζοντας το σερί της στους δώδεκα πόντους, στο 12ο λεπτό προηγήθηκε με 10-25. Ο Πρωτέας έδειξε σημάδια αντίδρασης στην συνέχεια μειώνοντας σε 17-27 αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε τον έλεγχο και στο ημίχρονο προηγούνταν με 23-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε «ζεστός» στο παρκέ και ανέβασε την διαφορά στο +23 (23-46) στο 23ο λεπτό. Ο Πρωτέας μετά από τάιμ άουτ του Αλέκου Δάγλα αντέδρασε μειώνοντας σε 32-45 αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν έχασαν τα ηνία και στο 30’ προηγούνταν με 40-61. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και να φτάνει τελικά στη νίκη με 56-85. Πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον τελικό, που θα είναι ο νικητής του Νίκη Λευκάδας-Πανιώνιος (20.00).

Δεκάλεπτα: 10-17, 23-39, 40-61, 56-85

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Καρλάφτη 3 (1), Ουάιτ 11, Χατζηβασιλείου, Σπυριδοπούλου 15 (1), Κολάτου 4, Ράτζα, Σκρμπα 14, Νικολοπούλου 8, Μιλωνάκη, Χατζηγιακουμή, Αναστασοπούλου, Μαγγίνα 1.

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 15 (3), Δημητράκου 15 (1), Χατζηνικολάου 4, Κάιζερ 9, Μάλτση 18 (4), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 5 (1), Τζόνσον 6, Κοσμά, Καλτσίδου 11 (1), Φουράκη.